Monter zabudowy robót wykończeniowych w budownictwie wykonuje roboty posadzkarskie oraz roboty okładzinowe.

Kariera edukacyjna

Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach: kominiarz, monter izolacji budowlanych, kamieniarz, cieśla, zdun, betoniarz-zbrojarz, monter konstrukcji budowlanych, technik renowacji elementów architektury, technik dróg i mostów kolejowych, monter systemów rurociągowych, monter nawierzchni kolejowej.

Przydatne będą umiejętności plastyczne w zakresie malowania i rysowania. Monter posługuje się narzędziami ręcznymi takimi jak: młotki, przecinaki, obijaki, czerpaki i kielnie, drążki i kliny oraz narzędziami mechanicznymi o napędzie elektrycznym, tj: wibratorami, młotkami udarowo-obrotowymi, pilarkami tarczowymi i kątowymi.

Kariera zawodowa

Pracę znajdziesz w przedsiębiorstwach prowadzących kompleksowe usługi budowlane, w małych i średnich przedsiębiorstwach prowadzących usługi remontowo-budowlane oraz w zakładach rzemieślniczych. Możesz prowadzić własną firmę remontowo-budowlaną.

Warunki pracy

Twoje godziny pracy będą najczęściej stałe. Będziesz pracować zwykle 6–9 godzin dziennie. Czasami będziesz musiał się liczyć z koniecznością zaakceptowania pracy zmianowej, szczególnie w trakcie sezonowego nasilenia prac budowlanych czy remontowych. Roboty będziesz wykonywać w większości przypadków we wnętrzach budynków. Jednakże czasami może zaistnieć również konieczność pracy na zewnątrz. W okresie zimowym będziesz pracować w pomieszczeniach zamkniętych i ogrzewanych. Będziesz pracować najczęściej w długotrwałej pozycji stojącej z rękami uniesionymi do góry. Często pracę wykonywać będziesz na wysokości, na rusztowaniach lub drabinie. Ze względu na możliwość otrzymywania zleceń poza stałym miejscem zamieszkania, musisz brać pod uwagę konieczność wyjazdów.

Więcej informacji na temat kierunku uzyskasz w zakładce: podstawa programowa na stronie: www.koweziu.edu.pl. Szczegółowy opis zawodu w Przewodniku po zawodach dostępnym na stronie www.euroguidance.pl